“Når noget skal fungere i morgen, så gør vi bare det, der skal til.”
- Forside
- Om Bellagroup
- Mennesker
- Louise Thisgaard Pedersen
Klokken er elleve om aftenen. Opbygningen til et arrangement er i fuld gang og skal stå klar, inden huset åbner for gæster næste morgen. Der er brugt måneder på at planlægge hvert eneste greb. Tegninger er gennemgået, processer aftalt, og der er gjort sig umage for, at alt skal glide så smidigt og uproblematisk som muligt.
Alligevel kan der, som i alle projekter, opstå noget uforudset. Og når det sker, går huset i beredskab.
Louise ligger på gulvet sammen med to af direktørerne i jakkesæt og sætter filtdutter under nogle møbler. Der bliver ikke stillet spørgsmål til konstellationen. Lige dér handler det ikke om roller og ansvar, men om at få det sidste til at falde på plads. Sammen.
“Jeg har aldrig været med til et arrangement, der ikke kom i mål - nogen altid træder til.”
“Når noget skal fungere i morgen, så gør vi bare det, der skal til,” siger Louise: “Der er ikke behov for at diskutere, hvem der plejer at gøre hvad.”
For Louise er øjeblikket et meget præcist billede på mindsettet i Bella Center op til events. Der planlægges grundigt, og der arbejdes målrettet for, at processerne er gennemtænkte og robuste. Men når tempoet er højt, deadline er nær, og virkeligheden kræver handling, træder alle til.
For Louise er øjeblikket ikke usædvanligt. Det er et meget præcist billede på, hvordan mindsettet er i Bella Center op til events. Når tempoet er højt, deadline er nær og opgaven kræver det, er der ikke noget, der hedder titler, roller og hierarkier. Man gør det bare.
Louise arbejder i Event Design-teamet, hvor hun er med til at tegne og planlægge de fysiske rammer om husets arrangementer – fra standardopsætninger til komplekse specialopbygninger. Lounges, registrering, garderober, brandplaner og løsninger, der starter som streger på en skærm og ender som noget, der skal fungere i virkeligheden, når gæsterne står i rummet. Det er et arbejde, hvor mange fagligheder mødes, og hvor beslutninger sjældent kan vente.
“Tingene går hurtigt her. Man bygger hele tiden videre på det, man lige har lært.”
Hun har været en del af Bellagroup siden 2023. Det er hendes første fuldtidsjob efter studiet, og hun oplever, at læringen har været massiv, fordi hun er blevet kastet direkte ind i virkeligheden, er blevet grebet af dygtige kolleger og har fået ansvar fra første dag.
“Tingene går hurtigt her,” fortæller hun: “Man bygger hele tiden videre på det, man lige har lært.”
Erfaringerne samler sig lag for lag – både fagligt og menneskeligt.
Noget af det, der har betydet mest for hende, er følelsen af at blive taget alvorligt som fagperson, selvom hun var ny i rollen. Det har givet hende en anden ro i sit arbejde – og en tydeligere fornemmelse af, hvad hun selv kan stå på mål for.
“Det betyder meget at mærke, at folk lytter til én som fagperson. Det giver ro – og mod til at tage ansvar,” fortæller hun.
Da hendes tidligere leder stoppede, begyndte Event Design‑teamet at arbejde i en mere selvorganiseret struktur. Opgaver blev fordelt i teamet, beslutninger truffet tættere på opgaven, og ansvaret blev mere fælles.
“Man bliver meget bevidst om, at vi er afhængige af hinanden,” siger Louise: “Man skal være opmærksom på hinanden – og have blik for, hvornår nogen har brug for hjælp.”
I praksis betyder det faste møder, klare aftaler og en kultur, hvor viden deles åbent. Hvor man er specialist på sit område, men nysgerrig på andres – både internt i teamet såvel på tværs af husets mange andre funktioner. Og hvor problemer sjældent bliver liggende længe hos én person.
“Man bliver meget bevidst om, at vi er afhængige af hinanden.”
Et konkret eksempel står tydeligt for Louise: En sen aften under opbygningen af et stort event, hvor noget ikke fungerede som planlagt.
“Der var noget, der ikke spillede, og vi anede ikke helt hvorfor endnu,” fortæller hun: “Så ringede vi bare rundt: Hvem kan hjælpe? Hvem ved noget om det her? Og så finder vi en løsning sammen.”
Nogle gange er løsningen enkel. Andre gange kreativ. Men man bliver altid båret i mål af energien fra de mennesker, der er her.
“Jeg har aldrig været med til et arrangement, der ikke kom i mål,” siger hun: “Ikke fordi alt altid går efter planen – men fordi nogen altid træder til.”
Og netop dét er for Louise essensen af arbejdet: At man løfter i flok. At man hjælper hinanden videre, når det spidser til. Og at man nogle gange ender på gulvet klokken elleve om aftenen med filtdutter i hånden.
Og gør det med glæde.